ADET DÜZENLEYİCİ HAYIT ÇAYI

adet ağrılarına kimyon çayı

Hayıt Çayı Adet Söktürücü

Hayıt otu ile ilgili yapılan araştırmalar adet dönemi göğüs ağrılarını ve adet sorunlarını büyük oranda azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Adet dışı rahim kanamalarında, sancılı geçen adet dönemlerinde, adet yetmezliğinde, seyrek adet görme gibi sorunlarda oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Hayıt tohumunun etkisini göstermesi için düzenli kullanılması şarttır.

Kadınların en çok yakındıkları adet stresini ve gerginliğini alır. Adet düzensizliklerinde, kramplarda adet ağrılarında ve kanama düzensizliklerinde faydalıdır. Düzenli kullanılırsa iki hafta içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Adet sancılarını azaltması için adet döneminde birkaç gün önce içmeye başlanmak gerekir. Adet dönemi başladığında ise her gün bir bardak içilmesi önerilmektedir.

Aynı zamanda hayıt tohumu; baş ağrılarında, yüksek ateşte ve mide kaynaklı gaz ağrılarında oldukça yararlı bir bitkidir.  Hazımsızlığa iyi gelir ve ishali kesmede etkilidir.

Hayıt bitkisinin çayını içebilirsiniz ayrıca satılan kapsüllerini de kullanabilirsiniz.

Adet sancısı için hayıt çayı;  adet döneminden iki üç gün önce bir fincan kaynamış suda bir sallama poşet hayıt çayı beş dakika demlenir ve içilir. Adet dönemlerinde ise bolca tüketilmelidir.

Hazır sallama poşet hayıt çayınız yok ise; yarım çay kaşığı hayıt tohumu havanda ezilir. Ezilen tohum bir cezveye konulur. Üzerine bir su bardağı su eklenir. 15 dakika kaynatılır ve süzülerek içilir. Çayın etkisini göstermesi için hayıt tohumlarının taze olmasına dikkat edilmeli ve hayıt çayını soğutmadan içilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir