Adet Dönemi Gaz Sorunlarına Dereotu

Adet Dönemi Gaz Sorunlarına Dereotu

Adet döneminde kadınların yoğun gaz sorunları ve şişkinlikleri ortaya çıkar. Dereotu gaz giderici özellikleri sayesinde bu dönemde kadınların yaşadığı şişkinlik ve gaz kramplarını engelleyerek bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olur.

Dereotundaki “apiole” adet döneminin kolay geçmesine yardımcı olur. Dereotu adet döneminde oluşan gazı ve şişkinliği azaltır. Adet sancılarının azalmasına yardım eder. Çiğ olarak yenildiğinde adet söktürücü olarak oldukça işe yarar. Adet dönemine birkaç gün kala gün boyunca bir demet dereotunu limon sıkarak tüketebilirsiniz. Yiyecekleri düzgün sindirebilmek, düzgün çalışan bağırsağın anahtarıdır. Bu nedenle dereotu çayları adet döneminde oluşan şişkinlik hissini azaltacaktır.

Ahmet Maranki’den adet söktürücü olarak dereotu çayı tarifi; 2 çay kaşığı dereotu havanda dövülür. 1 çay bardağı kaynamış suya eklenir. Bardağın ağzı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Bu çay günde üç dört kez içilir.

Dereotu çayı tarifi

Bir yemek kaşığı kurutulmuş ya da taze dereotu bir litre henüz kaynamamış suya atılır. Bir gece demlenmesi için bekletilir. Bu çay bal ile tatlandırılarak yemeklerden önce günde üç dört kere içilir. Bu çay adet döneminde oluşan gazı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mide kaslarını da rahatlatır.

Dereotu tohumu çayı

Üç çay kaşığı dereotu tohumunu havanda döverek 250 ml kaynamış suya eklenerek on dakika demlenir ve içine bir tatlı kaşığı bal elenerek tüketilir. Her yudumda nefesinizin açıldığını hissedeceksiniz. Bu çayı adet döneminiz yaklaştığında içtiğinizde adet dönemini kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ayrıca bu çay karın ağrılarına, bağırsak yanmalarına ve idrar yapamama gibi durumlarda da oldukça yararlıdır.

Dereotu çayı adet döngülerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Adet ağrılarını gidermeye yardım eder ve rahim kaslarının kasılması ile oluşan ağrılı krampları azaltarak adet stresini düzenler.

Dereotundan yapılan çaylar ayrıca ishale neden olan mikrop ve bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır. Özellikle dereotu çaylarını akşamları içmeniz size daha faydalı olacaktır.

Bir fincan dereotu çayı içtikten sonra arkanıza yaslanın ve hayatın tadını çıkarmaya bakın!

Ayrıca çocuklarda da gaz ve sancı olduğunda seyreltilen çaydan az miktarda içirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir