Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

zerdeçal neye yarar

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçal Nedir ?

Zerdeçalın ana yurdu Güney Asya’dır. Sarı-portakal arası değişen yoğun rengi sebebiyle ilk olarak yün, ipek gibi maddelerin boyanmasında kullanılmaya başlanmıştır. Budist rahiplerin elbiseleri zerdeçal sayesinde güneşin doğuşunun bütün parlak renklerini üzerinde taşırdı.

“Curcuma” ismi Arapça kökenlkohlp “kürküm” yani safran manasına gelir. Dolayısıyla bir Arap pazarında safran adıyla satın alacağınız bitki, aslında zerdeçal olup safrandan tamamen farklı özelliklere sahiptir.

Uzun, ömürlü bir bitki olan zerdeçal, zencefil ailesine aittir ve toprak altındaki kalıp filizinden uzun ve büyük yaprakları gelişir, ilkbaharda yoğun bir şekilde çiçeklenir; üst dallardaki çiçekleri sarı, beyaz, pembe renklerindeyse de alt dallara gelindikçe yeşile bürünürler.

Büyüme sürecinin sonunda kökü topraktan çıkarılır, yıkanıp; pişirildikten sonra güneşte kurutulur ve pazarda karşımıza genellikle öğütülmüş şekliyle çıkar.

Zerdeçalın Kullanılan Kısımları

Kökü

Zerdeçalın Faydaları ;

Zerdeçalın keskin, acı tadıyla sıkıştırıcı bir etkisi vardır.

Vücuttaki safrayı arttırarak sindirim sistemini harekete geçirir. Aynı zamanda iştahı da arttırır. Koliklerde ve gazı olanlarda faydalıdır

Kan dolaşımını teşvik eder ve tansiyonu yükseltir.

Solunum sistemini de uyarır.

Zerdeçalın rahim üzerine de etkisi vardır. Zor ve ağrılı adet dönemleri geçirenlere ve rahim tümörü olanlara tavsiye edilir. Ayrıca emziren annelerde süt üretimini de arttırır.

Karaciğer üzerine de olumlu etkisi vardır.

Ayak mantarı olan veya yaralanmış yerlerin kaşıntısını ve acısını azaltır. Enfeksiyon ve ödemi, hatta diş ağrısı ve diğer ağrıları azaltır.

Çin tıbbında zerdeçal enerji akışını normalleştirdiği düşüncesiyle özellikle göğüs kafesindeki ağrılarda, adet gecikmelerinde, travmatik yaralanmalarda, şişliklerde, çıbanlarda ve kanlı idrar durumunda kullanılırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir