ZENCEFİLİN FAYDALARI

zencefil çayı

ZENCEFİLİN YARARLARI

Zencefil Nedir?

(Ginger)

Zencefil güney doğu asya mutfağında bolca kullanılan bir bitkidir. Zencefilin patates ve yer elmasına benzer kök kısımları kullanılır. Zencefil oldukça hoş kokuludur hem tatlı yemeklerinde hem de tuzlu yemeklerde bolca kullanılır. Zencefilli gazozdan zencefilli kurabiyeye, çorbalardan et marinelerine kadar birçok alanda kullanılır.  Zencefil ayrıca kurutularak baharat olarak da kullanılır. Zencefil yemeklere lezzet katmanın yanı sıra şifa verici olarak da çok eskiden beri kullanıla gelmiştir.

Zencefil mide bozukluğu, hazımsızlık ve kramplar için zamanın değer kazandırdığı bir tedavidir. Çinliler, zencefili iki bin yıldan fazla süredir kullanıyorlar.

Zencefil, doğal bir iltihap kurutucudur. Son çalışmalar zencefilin bir başka kullanımını arterit için bir tedavi olarak belgelemiştir. Çalışmalar hafif pişmiş taze zencefil yiyen ya da satandardize zencefil tamamlayıcısı alan hastaların şişme, sabah sertlikleri, ağrı ve eklem oynaklığı konusunda gelişme yaşadıklarını göstermiştir. Zencefil ayrıca yol tutmaları için de mükemmel bir tedavidir, birçok durumda standart ilaçlardan daha çok işe yarayabilir. Eğer yol sizi tutuyorsa, bu probleme neden olan aktiviteden 30 dakika önce zencefil kapsülleri alın.

Japonlar, sushi yemekleri arasında damağı temizlemesi ve sindirime yardımcı olması için zencefil turşusu dilimleri servis ederler. Rendelenmiş zencefil ile zeytinyağı kombinasyonu kepek için eski moda fakat oldukça etkili bir ilaçtır. Şampuandan önce kafa derisine uygulayın. Bu yağdan birkaç damla ısıtılabilir ve kulak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir

  • Arterit semptomlarını azaltır.
  • Mide bozukluklarını yatıştırır.
  • Yol tutmasına iyi gelir.
  • Mide bulantısını azaltır.
  • Boğaz iltihaplarına karşı oldukça etkilidir.
  • Nezle semptomlarını yatıştırır.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

  • Soğuk algınlığında özellikle öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarda 1 tatlı kaşığı zencefil ile 2 tatlı kaşığı balı homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın ve tüketin.
  • Boğaz ağrısı ve girip olduğunuzda taze zencefili ince ince dilimleyerek 1 tutam ihlamur, 1 tutam hatmi çiçeği , 1 adet çubuk tarçın atarak çayını demleyin günce 3 kereye kadar bu çayı kullanabilirsiniz.
  • Taze zencefili ezin, pamuğa koyun ve doğrudan iltihaplı bölgeye uygulayın.

Zencefilin Zaraları

Hamilelik dönemlerinde günlük 2000 mg dan fazla tüketilmesi vücuttaki aliminim miktarını ani düşürmesi nedeniyle dikkatli kullanılması gerekmektedir.

zencefil çayı
zencefilin faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir