Tarhun Nedir Faydaları Nelerdir

tarhunun faydaları

Tarhun Nedir Faydaları Nelerdir

Tarhun Nedir

ilk olarak Güney ve Orta Asya’da bulunmuştur. Almanca “Estragon“ denen bu bitki, ismini Yunanca “ejderha” anlamına gelen ”drakoon” kelimesinden almıştır. Orta Çağda insanlar gerçekten de bu bitkinin onları ejderhalardan koruduğuna inandıklarından, onlarla karşılaşmamak için yanlarında taşırlarmış.

İki çeşit tarhun vardır. Bunlardan Rus veya Sibirya tarhunu denilen daha sağlam ve dayanıklı iken, Fransız veya Alman tarhunu daha hassas olup daha baharatlıdır. Bu bitki dünyada en çok Fransızlar tarafından kullanıldığından, Fransa’da çok yetiştirilir.

Tarhun 0,6-1,2 m kadar uzayabilir, dallarında ince, uzun yaprakları ve mayıstan temmuza kadar pek de dikkat çekmeyen yeşil çiçekleri vardır. Bitkisi bol güneşi, çok suyu ve geçirgen toprağı sever. Çoğalması, dallarının budanması ve kök salması sayesinde olur.

Sıcak ve aydınlık bir yerde yeni dikilen bir bitki, saksıda bir yıl yaşayabilir.

Tarhunun Kullanılan Kısımları

Taze veya kurutulmuş yaprakları

Tarhunun Faydaları Nelerdir

Tarhun acı, sıcaklık veren bir ot olup esasen iştah açıcı ve mideyle uyumludur. Hastalıktan zayıf düşmüş olan kişilere, nekahet döneminde olanlara, nevrotiklere, nevrasteniklere tekrar yemekten lezzet almak için yardımcı olur. Ayrıca hazımsızlığa, gaz sıkışmasına, mide ekşimesine, hıçkırığa ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.

İdrar söktürücü özelliği sebebiyle gut hastalığında, romatizmada, idrar tutmada ve böbrek yetmezliğinde çok faydalıdır.

Metabolik hastalıklarda ve âdet döneminde de kullanılabilir, rahmi uyarır.

Ayrıca diş ağrılarında, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir