TARÇIN NE İŞE YARAR ?

tarçının faydaları nelerdir

Tarçın Nedir? Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Nedir?

Eski Yunanlılar zamanında çok miktarda kullanılan tarçının geçmişiyle ilgili hikayeler anlatılır ve neden bu kadar pahalı olduğu anlatılırdı. Bu hikayelerden bir tanesinde; zor bulunan tarçın ağacı, efsanevi ateş kuşunun yuvasının tam yanında yetişmektedir. Oraya gidip de tarçın toplamak, son derecede zor ve tehlikeli bir iştir: Ateş kuşları önce ölü hayvan leşleriyle yuvalarından uzaklaştırılmaya çalışılır. Bu zaman zarfında tarçın toplayıcıları, bu değerli ağacın birkaç dalını kesip yuvadan kaçırmaya çabalarlar.

Tabii ki gerçekle yaşananlar bu kadar fantastik değil. Tarçın ağacı, defne türü bir ağaç olup tropik ve subtropik ülkelerde yetişmektedir. Doğada 8-12 m yüksekliğe ulaşabilir. Plantasyonlarda 2 m yükseklikte tutulur. Büyük, uzun yaprakları deri gibi olup üzerinde pek çok damar vardır. Kırmızı olan genç yapraklar, yaşlandıkça yeşile döner. Göze çarpmayan küçük çiçekleri ve meyveleri vardır.

Kullanılan Bitki Bölümleri

► İç kabukları

Tarçının Faydaları

Tarçın keskin, tatlı, sıcaklık veren bir baharat olup periferik kan dolaşımını uyarır. Ayrıca sindirimi teşvik eder, enfeksiyonu önler, spazmı giderir, ateş ve tansiyonu düşürür.

Tarçın kabuklarının yağı, mide sularını uyarır. Tarçın, pek tutar bu yüzden ishale karşı kullanılan çok değerli bir bitkidir. Ayrıca kusma, mide bulantısı ve mide-bağırsak enfeksiyonlarında da etkilidir.

Özellikle vücut ısısı düşük insanlara çok uygundur.

Ayrıca adet ağrılarında, ara kanamalarda ve az kanama durumunda da kullanılır.

Tarçın yağı, bakteri ve mantara karşı etkilidir. Haricen mantar hastalığında kullanılır. Bunun için, 5 damla tarçın yağı bir çorba kaşığı badem yağıyla inceltilir.

Romatizma ve arteriti olumlu etkiler.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Sinüzit, burun mukozasının şişmesi, burun poliplerinde; duyma, koku ve tat hislerinin körleşmesinde ve genel olarak baş içi kemiklerindeki mukusu kurutur.

Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklarda faydalıdır.

Tarçın, antik çağlardan beri aromatik bir baharat ve şifalı bir bitki olarak kabul edilip nezle tedavisinde, sindirim güçlüğünde ve gaz birikmesini azaltmak için kullanılırdı. Ayrıca afrodizyak etkisi de bulunmaktadır.

Kan dolaşımını arttırır.

Strese bağlı oluşan migren ve baş ağrısına iyi gelir.

Tarçının kokusu hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır.

Tarçın yağı kokuya neden olan bakterilerin ölmesini sağlar.

Tarçın, kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliğe sahiptir.

Tarçın lenfoma ve lösemi hastalarında kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

İnsülin üretimini artırır ve kan şekerini düşürür.

Her gün yarım çay kaşığı tarçın tüketmek kolesterolün düşmesine yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir