MELİSA OTUNUN FAYDALARI

limon otu

MELİSA OTUNUN YARARLARI

Melisa Otu( limon Otu) Nedir

Esas yurdu Doğu Akdeniz çevresi olan bu uzun ömürlü bitkinin boyu 1,2 m’ye kadar uzayabilir. Bitkinin tamamı hafif tüylü ve çok dallıdır. Kalp şeklindeki yaprakları, açık yeşil tondadır. Haziran ortasından ağustosa kadar beyazdan açık maviye kadar değişik tonda, narin çiçekler açar.

Mayıs ayında ekilebilir ama fide olarak dikmek daha kolaydır. En güzel; korunaklı, güneşli bir yerde ve hafif nemli, yumuşak bir toprakta yetişir.

Saksıda bir yıl kadar yetiştirilebilir ama daha sonra çok büyüyeceği için bahçeye dikmek daha uygun olur.

En iyisi 24 haziran civarında, kuru bir havada dikmektir. Bitki çiçek açtıktan ve tohum oluşturduktan sonra, maalesef yapraklarının kokusu çok azaldığı için, çiçek açmadan önce bitkiyi toplamak daha doğru olur. Sonrasında gölgeli, havadar bir mekânda kurutulmalıdır. Eterik yağları uzun süre beklediğinde buharlaştığından, melisa otunu dondurucuda bekletmek veya salamura etmek tavsiye edilir. Bahçesinde veya balkonunda melisa otu bulunanlar, arıların nasıl nektar ve polen taşıdığını izleme fırsatına sahip olabilirler. Bu nedenle melisaya, Yunancada “bal arısı” denir. Güney Avrupa’da, Batı Asya ve Kuzey Afrika’da 2000 yıldan beri yetiştirilen bu bitki, esasen arıcılar tarafından arı merası olarak da kullanılır.

Arap doktorları, 10. ve 11. yüzyılda melisanın tıbbi değerini de keşfetmişlerdir, hatta meşhur doktor Paracelsus (1493-1541) melisa için “hayat iksiri” tanımlamasını yapmıştır.

Melisanın içindeki eterik yağlar; hem antiviral olma özelliği taşır, hem de muhteşem limon kokusunun kaynağıdır.

Melisanın Kullanılan Kısımları

Yaprakları

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir

  • Melisa; aromatik, sakinleştirici ve serinletici bir bitki olup ateş düşürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve kramp çözücü etkileri vardır. Kan damarlarını rahatlatır ve tiroit aktivitesini düzenler. Antiviral, antibakteriyal ve böceksavar etkisi de vardır.
  • Mide kramplarını rahatlatmasının yanı sıra, safra oluşturduğu için sindirime de yararlıdır.
  • Kalp, genel olarak kan dolaşımı sistemi, sinir sistemi veya solunum sistemindeki organların acı veya endişe verebilecek büzüşmelerine son verir.
  • Melisa yağı, alerjilerde ve egzamada antihistaminik özelliği sebebiyle rahatlama sağlar.
  • Sıcak içilen melisa çayı ter söktürücüdür, gripli veya nezleyken içilmesi faydalıdır.
  • Dövülmüş hâlde veya losyon şeklindeyse nevralji, romatizma ağrıları, ezikler ve yaraların daha hızlı kabuk bağlaması için haricen kullanılabilir.
limon otu
melisa otunun faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir