KİŞNİŞİN FAYDALARI

kişniş neye iyi gelir

KİŞNİŞİN FAYDALARI

Kişniş Nedir

Yunanlılar ve Romalılar kişnişle aşk iksiri hazırlıyorlarmış. Çin tıbbı literatürüne göre ise kişniş tohumlarının insanı ölümsüzleştiren bir gücü vardır. Aslen kişniş, Güney Asya kökenli olup oradan uzun zaman önce Akdeniz çevresine ve oradan da Avrupa’ya yayılmıştır.

Bir yıl dayanan bu bitkinin tüylü yaprakları vardır. Hazirandan itibaren beyaz ve lila renkli açan çiçekleri daha sonra sarımsı kahverengi yuvarlak meyvelere dönüşürler. Güneşi ve iyi sulanmış toprağı seven bu bitki, serin ve nemli bir ilkbahardan sonra sıcak ve kuru bir yaz mevsimi geçirirse en verimli büyür. Eğer sadece yaprakları ekilmek isteniyorsa yarı gölgeli bir alan seçilmelidir.

Bu bitkinin ismi, kokusundan gelir. Bitkinin özellikle yeşil meyvelerini parmaklarınızın arasında ezerseniz nahoş bir şekilde tahtakurusu gibi koktuğunu fark edersiniz. Yunanca “koris “ kelimesi tahtakurusu demektir. Almancada kişnişin bir adı da “tahtakurusu otu” anlamına gelir. Ot kururken hemen hemen bütün tadını yitirir.

Olgunlaşan ve kuruyan meyveler, bitki hâlinin aksine çok hoş ve sıcak bir koku salar. Kişniş nisan başında güneşli ve humus yönünden zengin, hafif kireçli bir toprağa ekilebilir. Meyveleri eylül veya ekim aylarında toplanabilir.

Kişnişin Kullanılan Bölümleri

Yaprakları

Kurutulmuş tohumları

Kökleri

Kişnişin Faydaları Nelerdir

  • Kişniş yaprakları ve tohumları sindirim sistemine etki eder, uyarıcıları azaltan yağlar bakımından da çok zengindir. Bu yağlar antimikotik ve antibakteriyaldir.
  • Dolayısıyla iştahı arttırıp mide sularının daha etkin salgılanmasını sağlayarak sindirimi düzenler. Gaz çıkarıcı etkisiyle bilinir. Bu sebeple ağır bir yemek sonrası midesini taş gibi hissedenlere ve genel olarak sindirim tembelliği olanlara çok faydalıdır.
  • Hemoroit, çiçek hastalığı, dizanteri, kızamık (hastalığın seyrini hızlandırır), kabızlık, analprolaps (2. evre hemoroit) ve diş ağrılarında tavsiye edilir.
  • Romatizma ve eklem ağrılarında kullanılır.
  • Ayrıca vücutta biriken cıvayı ayrıştırmaya yardımcı olur.
  • Son olarak şunu belirtmeliyiz ki, kişniş insanı bütünüyle kuvvetlendirir.
kişniş neye iyi gelir
kişnişin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir