KARABİBER NEYE İYİ GELİR

karabiberin faydaları

KARABİBER NEYE İYİ GELİR

Karabiber Nedir

Karabiberin Yararları

Karabiberin ana yurdu tropikal bölgeler olup sadece sıcak ve nemli iklimde yetişir. Ağaçsı, dayanıklı bu sarmaşık bitkinin boyu 7 m’ye kadar uzayabilir. Dikildikten üç yıl sonra, 8-10 cm uzunluğunda, çiçeğimsi çıkıntılar oluşur ve daha sonra bu çıkıntılardan bezelye büyüklüğünde meyveler çıkar. Bu meyveler, bütün yıl bitkinin üzerinde kalır. Karabiber ot gibi çoğalır, yani meyvelerinden değil filizlerinden çoğaltmak gerekir.

Peki karabiber nasıl beyaz, siyah hatta yeşil olabiliyor?

Tüm bu renkler meyvelerinden ileri geliyor, hem de aynı ağacın meyvelerinden… Karabiberin meyvelerini ham olarak toplayıp salamura yaparsanız rengi yeşil olur. Yine, hamken toplanıp kurutulursa siyah veya yeşil olur. Olgun meyveler toplanıp bir hafta mayalanırsa da beyaz renkli olur.

Kırmızı renkli meyveler, Schinus terebinthifolius cinsindendir. Bunlar sadece süsleme amaçlı kullanılırlar çünkü tatları çam sakızı gibidir ve hiç lezzetli değildir.

Eski zamanlarda karabiber, bu kadar ucuz değildi. Visigot Kralı Alarich zamanında en değerli baharatlardan biriydi. Got, M.S. 410 yılında Roma’nın kapılarına dayandığında fidye olarak büyük miktarlarda karabiber istemişti. Belki de bu, hiç kimsenin yerine getiremeyeceği bir ültimatomdu. Dolayısıyla, Romalılar bu isteği yerine getiremediler ve başkent fethedildi.

Günümüzde karabiber, bu kadar değerli olmasa da yine de dünya baharat ticaretinin dörtte birini oluşturmaktadır.

Karabiber bitkisel yağlar bakımından özellikle de piperidinalkaloid bakımından çok zengindir.

Karabiberin Faydaları Nelerdir

Karabiber acı, aromatik ve ısıtıcıdır. Ateşi düşürür ve sindirimi düzeltir.

Mide ve bağırsak aktivitelerini teşvik eder, mide asidi ve tükürük salgısını arttırır, gaz çıkarıcıdır. Geleneksel Çin tıbbında sindirim rahatsızlığına bağlı ishal durumlarında önemli bir işlevi vardır.

Ayrıca, ter ve idrar söktürücü özellikleri bulunur. Böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır, ancak daha hafif olduğu için yeşil renktekini kullanmak daha uygun olur.

Karabiber; burun, göz ve cildi uyarır.

Antibakteriyal ve kuvvetlendirici bir etkisi de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir