HARDALIN FAYDALARI

hardallı şifalı karışımlar

HARDALIN YARARLARI

Hardal Nedir

Antik Yunan’da lezzetli bir baharat olarak kullanılırdı. Eski Roma’da yapraklı sebze olarak da yenilirdi. Aynı şekilde Romalılar hardalı, “Garum” adını verdikleri, yoğun bir tadı olan fermente balıkla beraber de yerlerdi. Bundan, Romalıların midelerinin çok sağlam olduğunu anlayabiliriz.

Hardalın, tıp alanında ilk defa M.S. 659 yılında, Çin’de kullanıldığı tespit edilmiştir.

Hardala Almanca “Mostrich” de denir. Bu kelime eski bir Roma âdetinden gelmektedir. Romalılar öğütülmüş hardalı üzüm suyuyla karıştırırlardı. Bu içeceğe, Latince muştum, yani “şıra” kelimesinden türeyen “Mostrich” adı verilmiştir.

Hardalın anayurdu Akdeniz çevresi olmasına rağmen, Avrupa’nın her yerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bir yıllık bir bitki olan hardalın köşeli, sarı çiçeklerini taşıyan sapı, İm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Yumurta şeklindeki yaprakları, iri ve tüylüdür.

Hardal, mayıs ortasından itibaren güneş gören kumlu bir toprağa ekilebilir. Yaprakları sürekli toplanabilir. Kapsül şeklindeki yemişleri kahverengimsi sarı bir renk aldığında toplanıp kurutulur.

Tohumlarını elde edebilmek için yemişler harmanlanır, ardından elenir.

Hardal, yerin toprak yapısını düzeltir ve sebzeler toplandıktan sonra, ilkbahar sonuna kadar tarhta ekilebilir. Kışın bitki donar ve ilkbaharda hardal yerine, ince taneli başka ürünler ekilebilir. Bu iş¬leme “yeşil gübreleme” adı verilir.

Hardalın Kullanılan Kısımları

  • Yaprakları
  • Tohumları

Hardalın Faydaları Nelerdir

Hardal yağı kuvvetli bir antiseptiktir, bakteri ve mantarları öldürür; fakat ciltte kabarcıklar oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca kedi ve köpeklerden korunmak için kullanılan preparatlarda da bulunur.

Beyaz Hardalın Faydaları

  • Kronik kabızlıkta çok faydalıdır ama az dozda kullanılmalıdır. Genel olarak, dışarı çıkmayı düzenler. Günde 2-3 defa bir tatlı kaşığı bütün hâlde beyaz hardal tohumu almak, kabızlığa karşı oldukça etkilidir.
  • Yemekle arası iyi olmayan çocukların iştahını açar.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır ve gargara suyuna ilave edilen beyaz hardal, bademcik iltihaplanması, öksürük ve anjine iyi gelir.

Siyah Hardalın Faydaları

  • Beyaz hardalın şifalı gücünün hepsi ve daha fazlası siyah hardalda da vardır.
  • Az dozda alınan siyah hardal, sıcaklık hissi verir ve sindirim sistemini uyarır.
  • Ağrı dindirici özelliğinden ötürü haricen de kullanılır. Tohumlarıyla öksürük ve eklemlerdeki arterite iyi gelen pansumanlar yapılabilir. Hardal yakısının derine nüfuz eden etkisiyle ciğer, bronşlar, göğüs zarı ve perikard gibi iç organların enfeksiyonlarında, öksürük ve iltihaplanmalarda; sırt ağrısı, siyatik, bel tutulması, kalp zayıflığı (bu durumda sırt, sol kol veya kalp bölgesine pansuman yapılır), böbrek koliği, diş ağrısı ve bazı âdet rahatsızlıklarında (bu durumda pansuman, sağrı bölgesine yapılır) iyi gelir.
  •  El ve ayak banyolarına hardal eklenir veya her iki bacağa hardal yakısı yerleştirilirse inme ve akciğer konjestiyonu çok daha olumlu seyreder.
  • Akut olmayan durumlarda da hardalın faydası büyüktür. Beyne kan hücum etmesi, baş ağrısı, ayakların buz kesmesi, ateşin yükselmeye başlaması veya nezle durumlarında her iki hardal türü de tavsiye edilir.

Hardalın Zararları

Hardal, ciltte kabarcıklara sebebiyet verebilir.

Tiroitlerin az çalışması durumunda veya Thyroxin alındığında hardal kullanılmamalıdır. Mide ekşimesi, gaz, hıçkırık veya ülseri olanlar, hardal kullanmaktan sakınmalıdırlar.

hardalın faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir